Bilinçli Farkındalık

Mindfulness alıştırmalarına örnekler

Nefes Egzersizi
“Şimdi önünde çok güzel kokan bir gül var. Bu gülü kokla….kokla tüm kokusunu içine çek. Şimdi de önünde çok fazla mumu olan bir pasta var. Tüm mumları üfle….üfle, hepsini söndürene kadar tek nefeste üfle” nefes egzersizi çocuklarda kullanılabilir (Güzel bir çiçek kokluyormuş gibi derin bir nefes almak ve bu nefesi tıpkı bir pastadaki mumları üfler gibi kocaman bir şekilde geri vermek).

İmgeleme

Şimdi gözlerinizi kapatmanızı ve anlatacağım hayali öyküyü “kapalı gözlerle” görmenizi isteyeceğim.

“Elinizi karnınıza koyun, eliniz bastırmadan orada dursun. Nefes alın ve karnınızı şişirin. Karnınızı büyük bir balon gibi hissedin. Şimdi nefesinizi verin ve balonun küçülüşünü hissedin ve tekrar karnınızı balon gibi şişirip nefesinizi verin (en az 3 kez) Şimdi gözlerinizi kapayın ve oturabildiğiniz kadar rahat oturun. Ve şimdi öyküyü dinleyin. “

“Bugün güneşli bir gün, harika bir gün, ne çok sıcak, ne de çok serin. Çimende yürüyüşe çıkıyoruz. Çimen yeşil ve hoş. Çevremizde çiçekler ve harika bir koku var. Hoş bir duyguyla yürüyoruz ve uzakta bir koruluk görüyoruz.…”

“Ve şimdi hepimiz korudayız, hepimiz gölgede oturuyoruz. Herkes yemek paketini çıkarıp şöyle düşünüyor: İçinde ne harika bir yiyecek var. En sevdiğim tat! Tadını ve kokusunu hissetmeye çalışın. Ne renk? Yiyeceğini hissedip görenler gözlerini açabilirler…”

“Şimdi isteyenler gördükleri yiyeceği, tadını ve ona neler hissettirdiğini anlatabilir, ve yine isteyenler resmini çizebilirler. “

← Geri