Beslenme ve Yeme Bozuklukları

KAÇINGAN/KISITLI YİYECEK ALIMI BOZUKLUĞU (KKYAB)

Bebeğiniz veya Çocuğunuz;

Eğer sorulara verdiğiniz yanıt çoğunlukla “evet” ise

Kaçıngan/kısıtlı yiyecek alımı bozukluğu ile ilgili bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaçıngan/Kısıtlı Yiyecek Alımı Bozukluğu (KKYAB)

KKYAB tartı kaybı, tartı alımının sağlanamaması ya da besin takviyelerine bağımlı olmak gibi belirgin tıbbi sorunlara yol açan bir yeme bozukluğudur.

Olumsuz beden algısı, vücut ağırlığı ve şekliyle ilgili kaygılar gibi diğer yeme bozukluklarının temel belirtileri KKYAB'de görülmez. Daha fazla yemek ve kilo alma istekleri olabilir ancak kaygıları ve korkuları, yemek seçicilikleri nedeniyle bunu sağlayamazlar. Çocuğun kaygı ve korkularının nedeni daha önce yaşanan travmatik bir deneyim (boğulma, şiddetli kusma), çocuğun duyusal hassasiyetlerinin olması (biberondan kaşığa geçildiğinde kaşığı istememe, yeni yemekler eklendiğinde istememe), reflü, besin alerjisi, kalp-solunum yetmezliği gibi tıbbi durumlar, bebek ile bakım vereni arasındaki yetersiz etkileşim olabilir.

Yemeklere karşı duyusal hassasiyet otizm spektrum bozukluğunda sık görülür. KKYAB’ye otizm, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, gelişme geriliği, ihmal eşlik edebilir.

Çocuğumda KKYAB olduğunu düşünüyorsam ne yapmalıyım?
KKYAB birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen ancak tam olarak aydınlatılamamış bir hastalıktır. Altta yatan nedenlerin ve eşlik edebilecek psikiyatrik hastalıkların tespiti ve KKYAB’nin tedavisi için mutlaka bir çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları birimine başvurunuz.

← Geri