Beslenme ve Yeme Bozuklukları

Pika

Bebeğiniz veya Çocuğunuz;

Eğer sorulara verdiğiniz yanıt çoğunlukla “evet” ise…

Pika tanısı ile ilgili bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Pika

Her yaşta görülebilmesine rağmen genellikle 12-24 ay arasında başlayan besin değeri olmayan, yenilebilir olmayan maddelerin düzenli ve aşırı miktarda yenmesidir.

Pikası olan küçük çocuklar boya, saç, sıva, kumaş; daha büyük çocuklar dışkı, kum, böcek, yaprak ya da taş; ergen ve erişkinler ise kil ya da toprak yer. Bazen anoreksiya nervosa hastaları tokluk sağlamak için pamuk yiyebilirler, bu davranış da pika sayılabilir.

18 aydan önce çocukların yenmeyecek şeyleri ağzına götürmesi normal bir gelişim özelliğidir. Tanının konması için çocuğun gelişim düzeyi ile uyumsuz bir yeme davranışı olması gereklidir.

Pikanın demir ve çinko eksikliklerine bağlı ortaya çıkabildiği gösterilse de nedeni tam olarak aydınlatılamamıştır. Genellikle ailede pikası olan başka bireyler vardır. Sosyoekonomik düzeyin düşük olması, ihmal ve istismar, anne yoksunluğu ve bozulmuş aile yapısı pika için risk faktörleridir.

Zeka ve gelişme geriliği ile otizmi olan çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Tek başına görülebildiği gibi başka psikiyatrik/nörolojik hastalıklar ile birlikte de görülebilir.

← Geri